Wiązary kratowe

23 lutego 2023

l

Gotowe dachy

Budowa domu to niezwykle ważny moment w życiu. Dlatego każdy chce, aby wymarzony budynek był jak wykonany jak najlepiej, starając się jednocześnie oszczędzać, tam, gdzie można to zrobić bez utraty jakości. Coraz więcej ludzi buduje swoje domy w oparciu o konstrukcje prefabrykowane. Wprawdzie w Polsce nie jest to jeszcze tak popularne, jak w krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii, jednak zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jednym z elementów budynku, który może powstać właśnie o elementy prefabrykowane, czyli takie powstałe w fabryce, jest dach. Na dach składa się więźba dachowa. Jednym z jej rodzajów są wiązary kratowe.

Wiązary kratowe drewniane – co to?

Nazywane są też dźwigarami, kratownicami a kiedyś nawet bindrami. Można wyróżnić ich kilka rodzajów ze względu na materiał, z jakiego powstają. Mogą być drewniane, stalowe lub żelbetowe. Dziś skupimy się na tych drewnianych. Drewno musi być odpowiednio wysuszone i przygotowane. Same wiązary to po prostu połączone ze sobą deski, które razem tworzą układ trójkątów. Ich poszczególne części to krzyżulce, słupki, pasy dole oraz górne. Wiązary kratownicowe drewniane są rozwiązaniem, które sprawdzi w przypadku domów i budynków z poddaszem nieużytkowym, jak i użytkowym. Sprawdzą się w konstrukcjach z dachem dwuspadowym. Poszczególne elementy łączy się za pomocą specjalnych nakładek lub płytek stalowych. Można tworzyć z nich konstrukcje o rozpiętości do 30 metrów bez specjalnych podpór. Daje to duże możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza.

Wiązary kratowe drewniane – cena

Ten rodzaj konstrukcji dachowej pozwala na duże oszczędności podczas inwestycji budowlanej. Na wysokość oszczędności wpływa stopień skomplikowania dachu, im większy, tym większy będzie koszt wiązarów kratownicowych. Jednak drewno to wciąż stosunkowo tani materiał budowlany. Dlatego taki dach, nawet w bardziej skomplikowanych konfiguracjach może być wciąż najtańszym rozwiązaniem. Taka więźba dachowa jest lekka. Dzięki temu można zastosować także inną konstrukcję fundamentów i ścian.

Wiązary kratownicowe drewniane – oszczędność czasu

Ten rodzaj konstrukcji dachowej powstaje bardzo szybko. Poszczególne elementy prefabrykowane są w zakładzie produkcyjnym. Żeby zamontować całość na budynku, wystarczy często jeden dzień. Pogoda nie ma więc takiego wpływu na prace budowlane, jeśli wykorzystuje się wiązary kratowe drewniane. Obliczenia dotyczące takiej konstrukcji wykonuje się przy użyciu specjalistycznych programów. Dzięki temu cała konstrukcja jest w pełni bezpieczna i stabilna.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  log Gotowe dachy

  Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub kontaktu drogą telefoniczną lub mailową. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie mogą Państwo śledzić przykładowe realizacje.

  Kijowiec 8a, 62-561 Ślesin

  +48 609 017 147

  biuro@wiazarygorski.pl

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!
  Share This