Konstrukcja dachu

23 lutego 2023
l
Gotowe dachy
v
0 Komentarzy

Przy budowie domu trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Od miejsca jego posadowienia, przez użyte technologie i materiały, aż po elementy wykończeniowe. Wszystko to ma wpływ na ostateczny wygląd, funkcjonalność, jak i trwałość domu. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować te decyzje świadomie i wiedzieć czemu warto wybrać takie, a nie inne rozwiązanie. Jednym z elementów domu jest dach. Konstrukcja dachu ma istotny wpływ na użytkowość, jak i wytrzymałość domu. W artykule przedstawimy różne rodzaju dachów, w tym przybliżymy konstrukcje dwuspadowego, jako najpopularniejszego rozwiązania stosowanego w Polsce.

Konstrukcja dachu – rodzaje

Typów dachów jest bardzo wiele, mogą mieć między innymi budowę:

 • jednospadową
 • dwuspadową
 • czterospadową
 • mansardową
 • półszczytową

Konstrukcja dachu dwuspadowego jest bardzo popularna z kilku względów. Jest stosunkowo prosta w budowie. Dzięki temu może powstać szybko i mniejszym kosztem w porównaniu do innych. Niemałą rolę odgrywa także klimat, w jakim żyjemy. Padające deszcz, a szczególnie śnieg osadzają się na dachu. Ten drugi w przypadku zebrania się go zbyt w dużej ilości może doprowadzić do uszkodzenia dachu. Dlatego tez w przypadku dachów płaskich do ich budowy wykosztuje się często żelbet, właśnie ze względu na jego wytrzymałość. Z dachu dwuspadowego zarówno deszcz, jak i śnieg swobodnie opadają.

Konstrukcja dachu dwuspadowego


Taki dach to również duże możliwości jeśli chodzi o użytkowe poddasze. Dodatkowa przestrzeń raczej nigdy się nie zmarnuje, szczególnie jeśli można wykorzystać ją na kolejne pomieszczenia. Kiedyś poddasza służyły jedynie za strych. Obecnie technologie pozwalają na to, aby konstrukcja dachu drewnianego pozwała wykorzystać również poddasze. Coraz popularniejsze są także dachy prefabrykowane. Tworzy się je z wykorzystaniem wiązarów. Przykładem mogą być wiązary kratownicowe, które nadają się do bardzo skomplikowanych dachów o dużej rozpiętości, dochodzącej nawet do 30 metrów.

Konstrukcja dachu drewnianego – korzyści

Drewniany dach prefabrykowany to wiele korzyści. Jest to rozwiązanie tańsze niż tradycyjne konstrukcje. Wszystkie elementy jego powstają w zakładzie, dzięki temu sam montaż wykonać nawet w jeden dzień. Nie jest się więc tak bardzo uzależnionym od pogody. Drewniana konstrukcja dachu może być tak samo funkcjonalna. Co więcej, taki dach nie wymaga słupów podporowych, można więc dowolnie aranżować powierzchnie na niższym poziomie. Oczywiście, aby taka konstrukcja dachowa pozwalała na to wszystko, musi być wykonana w pełni profesjonalnie.

Może Cię też zainteresować:

0 komentarzy
Zadaj pytanie
  log Gotowe dachy

  Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub kontaktu drogą telefoniczną lub mailową. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie mogą Państwo śledzić przykładowe realizacje.

  Kijowiec 8a, 62-561 Ślesin

  +48 609 017 147

  biuro@gotowedachy.pl

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!
  Share This