Wiązary z poddaszem użytkowym

15 lutego 2023
l
Gotowe dachy
v
0 Komentarzy

Prefabrykowane domy i ich poszczególne elementy zdobywają coraz większą popularność. Mogą być tak samo funkcjonalne i przystosowane do naszego klimatu, jak tradycyjne, bardziej skomplikowane konstrukcyjnie rozwiązania. W krajach skandynawskich powstają w ten sposób od wielu lat, a klimat jest tam znacznie ostrzejszy, jeśli chodzi o zimy. Budowa z prefabrykowanych elementów to także oszczędność czasu i pieniędzy. Takie konstrukcje są znacznie tańsze, gdyż powstają w zakładach i wymagają znacznie mniej pracy wykonywanej ręcznie. Dom zbudowany w oparciu o nie można postawić też znacznie szybciej. Pogoda ma dużo mniejszy wpływ na postęp prac. Jednym ze składowych takiego domu są wiązary dachowe.

Czym są wiązary?

Jest to podstawowy element nośny konstrukcji dachowej. Mają za zadanie przenosić obciążenie właśnie pomiędzy dachem a resztą domu. Są idealnym rozwiązaniem tam, gdzie potrzebna jest duża powierzchnia dachowa. Ich podstawową częścią są pasy górne i dolne, które są podparciem dla krzyżulców i słupków. Mogą powstać ze stali i żelbetu. Jednak najczęściej, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, wykonuje się je z drewna. Dzięki temu cała konstrukcja jest lekka. Niektórzy obawiają się, że wiązary z poddaszem użytkowym to rozwiązanie, którego nie da się zastosować. Jednak w rzeczywistości jest inaczej.

Wiązary a poddasze użytkowe

Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować w domu jednorodzinnym. Przede wszystkim wiązary z poddaszem użytkowym to konstrukcje, które nie wymagają słupów podporowych. Oznacza to oszczędność miejsca nie tylko na samym poddaszu. Dzięki temu można tworzyć duże wolne przestrzenie w domu i swobodnie je zaaranżować. Zachowuje się przy tym korzyści, jakie niosą ze sobą konstrukcje z elementów prefabrykowanych. Dachy mansardowe czy attykowe również można wykonać, wykorzystując wiązary. Użytkowe poddasze jest więc rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku budowy domu z dachem prefabrykowanym.

Wiązary z poddaszem użytkowym – konstrukcja

Oczywiście jak w każdej dziedzinie, gdzie liczy się trwałość i bezpieczeństwo konieczne jest powierzenie zadań specjalistom. Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie do obliczeń, wysokiej jakości drewno, czy też płytki do łączenia poszczególnych elementów, są oni gwarancją dobrze zaprojektowanego i skonstruowanego dachu. Nasi specjaliści chętnie przygotują dla Państwa ofertę, a następnie zaprojektują, wyprodukują, a na końcu zamontują konstrukcję dachową. Dzięki czemu będą mogli się Państwo cieszyć konstrukcją opartą o wiązary, z poddaszem użytkowym.

 

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie
  log Gotowe dachy

  Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub kontaktu drogą telefoniczną lub mailową. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie mogą Państwo śledzić przykładowe realizacje.

  Kijowiec 8a, 62-561 Ślesin

  +48 609 017 147

  biuro@gotowedachy.pl

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!
  Share This