W jakiej technice wybudować strop?
Techniki budowlane rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie. Szuka się bardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Znacznie częściej ważna jest też szybkość budowania domu. Dlatego coraz więcej obiektów powstaje przy użyciu prefabrykowanych wcześniej elementów. Powoduje to nie tylko niższe koszty wytworzenia takich części w porównaniu do przygotowywania wszystkiego na miejscu, ale także szybszy montaż. Mogą w ten sposób powstawać całe domy, ale równie dobrze można wykonać w tej technice, na przykład tylko dach. Również w Polsce takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością.
Strop betonowy – charakterystyka tego rozwiązania
Tradycyjny strop betonowy jest wciąż popularny, szczególnie jeśli chodzi o domy piętrowe. Ten sposób zapewnia wysoką sztywność całego budynku i tworzy wraz z pozostałymi elementami konstrukcji jednolitą bryłę. Jest to też rozwiązanie pozwalające w przyszłości rozbudować dom. W przypadku stropu betonowego możliwe jest późniejsze go nadbudowanie i stworzenie normalnej, użytkowej powierzchni mieszkalnej. Oczywiście, o ile w projekcie wszystko zostanie zaprojektowane z myślą o odpowiednich obciążeniach. W przypadku tego typu rozwiązań konieczne jest wsparcie całości słupami, które zmniejszają powierzchnię użytkową. Strop betonowy to opcja zdecydowanie najdroższa i wymagająca najwięcej czasu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest więźba tradycyjna lub prefabrykowana, czyli tak zwane wiązary.
Więźba tradycyjna czy wiązary?
Oba te rozwiązania sprawdzą się w budownictwie mieszkaniowym. Również oba są przygotowane w oparciu o wysokiej jakości drewnianą konstrukcję. Więźba to tradycyjne rozwiązanie, przygotowywane na miejscu budowy, w przeciwieństwie do wiązarów, których elementy produkowane są w zakładzie. Wpływa to na koszt, jak i czas potrzebny na przygotowanie obu rozwiązań.
Więźba tradycyjna
Jest to świetne rozwiązanie, kiedy koszty, czas budowy oraz montażu nie mają znaczenia. Jest tak mimo tego, iż drewno użyte do budowy stropu w oparciu o więźbę jest tańsze. Zużywa się go po prostu więcej. Koszty są znacznie wyższe także dlatego, że jej przygotowanie zajmuje znacznie więcej czasu, a fachowcy, którzy to rozwiązanie wykonują, nie należą do najtańszych. Strop wybudowany w oparciu o tę technikę, jest też praktycznie w całości przygotowywany na miejscu. Wiąże się to nie tylko z czasem, ale także z większymi kosztami. Jest to też rozwiązanie, którego nie można konstruować o każdej porze roku, ze względu na warunki pogodowe.
Wiązary
Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o domy parterowe. Przede wszystkim jest ono tańsze o tradycyjnej, ciężkiej konstrukcji betonowej. Zależnie od powierzchni domu, pozwala zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Wiązary to także oszczędność miejsca. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się projekty mieszkalne z jak największą ilością przestrzeni. Budowa stropu w oparciu o wiązary bardzo temu sprzyja. Jest tak dlatego, że wiązary przeważnie opierają się wyłącznie na ścianach zewnętrznych oraz są lekkie. Pozwalają więc na swobodną aranżację przestrzeni w domu. Jeśli chodzi o czas potrzebny na ich przygotowanie, jest to najkorzystniejsza opcja spośród wszystkich rodzajów stropów. Ten rodzaj stropu jest przygotowywany w oparciu prefabrykowane elementy, a więc nie trzeba całej konstrukcji tworzyć na miejscu, na placu budowy. Znacznie oszczędza to czas, można je zamontować w ciągu jednego dnia. Ten typ stropu to także rozwiązanie bardziej odporne przy montażu na kaprysy pogody. Można je montować o każdej porze roku. Miejsca ich łączenia wyliczane są komputerowo, co zapewnia trwałość i niezawodność takiego rozwiązania.
Podsumowanie
Strop betonowy to rozwiązanie najwytrzymalsze, które pozwala na największą aranżację, a nawet rozbudowę domu. Jeśli jednak nie planuje się rozbudowy o kolejne piętro lub aranżacji go na kolejne mieszkanie, warto wziąć pod uwagę tańsze rozwiązania, oparte o drewnianą konstrukcję. Spośród nich zdecydowanie wygodniejszym i tańszym są wiązary, których montaż, dzięki prefabrykacji w zakładzie, przebiega szybko i sprawnie, nie wymaga tworzenia całej konstrukcji na miejscu. Pod względem izolacji czy trwałości prefabrykowane rozwiązania, dzięki wykorzystaniu do ich konstrukcji wysokiej jakości drewna, nie ustępują tym klasycznym. Wydaje się więc, że wiązary to opcja nie tylko ekonomiczna, ale także nieustępująca pod względem funkcjonalnym pozostałym.
Może Cię też zainteresować:
0 komentarzy